Portrétní fotografie

Portrét je obraz osoby, speciálně její tváře. Jednoduché, že? Ale portrét v souhrnném pojetí má hlubší význam. Fotografický portrét je chápán tak, že musí být kvalitním obrazem, který nezachycuje pouze fyzický vzhled osoby, ale také něco z jejího charakteru.

Dobrý portrét obsahuje minimálně jeden element, který odhaluje osobnost jedince, čehož se dá dosáhnout pomocí pózy, postoje, nebo tím, že se vyzdvihne kterýkoli z mnoha rysů a znaků, který tvoří individuální povahu portrétovaného. Řekne nám něco o subjektu. Možná jste slyšeli něčí postřeh, že jistý fotograf „pravdivě zachytil“; dotyčného na fotografii. Sděloval, že dotyčný skvěle zvěčnil fotografovaného tak, jak skutečně vypadá, ale to, co přitom cítí je, že fotografie odkrývá podstatu, identifikovatelnou část osobnosti portrétovaného. Portrétní fotograf, který nikdy v minulosti nepotkal tuto osobu, bere vždy svou práci jako výzvu.

Na focení portrétu si vezměte hlavně rekvizity, které vás vystihují. Nebudu fotit pouze Váš obličej. U uměleckého portrétu se fotí i celá postava, vymýšlí se různé pózy.

Nejlepší portrétní fotografové to dělají neustále, spolehlivě vytvářejí vynikající nápadité portréty každého s kým pracují.

Zachytit charakterovou podstatu, to je primární cíl portrétního fotografa. To znamená, že fotograf sleduje a vyhodnocuje vaše signály z chování, reakcí, výrazů, řeči těla a podobně, a pak posoudí, jak vás nejlépe připravit pro výsledný snímek. Ať už se jedná o tříleté dítě, či devadesátiletého státníka, fotografovaný se musí cítit příjemně ve fotografově přítomnosti, být uvolněný a přirozený před objektivem. Já se během portrétování snažím docílit Vaší přirozené pohody a tím i přirozeného vzhledu.